17.11.2013
Keď sme už fyzicky umiestnili krabičku (kešku) na svoje miesto, môžeme ju nechať zverejniť na internete (stránka www.geocaching.com/); tu je príklad, ako založiť kešku na internete:
- po prečítaní si pokynov pre vytvorenie a založenie kešiek, zvolíme na stránke geocaching.com možnosť „Založiť keš“:
- zobrazí sa nám asi takéto niečo, kde vyplníme jednotlivé údaje o keške:
- v prvom bode vypĺňame:
- názov kešky - vypisujeme bez mäkčeňov a dĺžňov;
- dátum založenia zadáme ten, v ktorý chceme kešku založiť;
- potom zvolíme druh kešky (tradičná, multina, mysterka, earth, ...):
- potom pokračujeme druhým bodom:
- tu zapíšeme polohu kešky, ktorú sme si vložili do GPS zariadenia na mieste uloženia fyzickej krabičky; zadáme aj krajinu a kraj, kde je keška uložená;
- v treťom bode zadáme dôležité body, miesta (napríklad parkovisko, kde môžu kešeri odstaviť auto, alebo nejakú peknú výhliadku, ktorá je po ceste k tejto keške):
- štvrtý bod je vlastne popis o keške a o hľadaní kešky kešermi:
- najprv zadáme stručný popis:
- a potom sa už rozpíšeme o mieste, kde sme kešku založili (získame to napr. z kníh alebo aj vyhľadáme na internete a zadáme zdroj-odkiaľ):
- my sme ukončili tento popis prianím, aby kešeri kešku našli a aby sa im páčilo aj okolie (samotná túra); pridali sme aj tzv. fotohint (== fotka, ktorá ukazuje kade prísť ku keške):
- po popísaní miesta kešky treba ešte napísať HINT (== pomôcka) – je to výstižné zapísanie, kde sa keška nachádza (napr. múr, škára, pod kameňom, v koreňoch stromu, magnet, ...):
- v piatom bode zadáme veľkosť krabičky (kešky)...:
- ďalej zadáme obtiažnosť a terén:
- a zadáme aj atribúty (podľa piktogramov – ktoré sa hodia ku keške a prostrediu, kde sa keška nachádza) – my sme vybrali len 4 atribúty:
- potom pokračujeme na šiesty bod, kde je nám oznámené, že listing (popis) kešky je hotový:
- potom sa zobrazí vzhľad listingu kešky tak, ako bude vyzerať na stránke www.geocaching.com/:
- a keď máme krabičku už uloženú na zadaných súradniciach a skontrolovali sme si tento listing, môžeme zaškrtnúť políčko hore („Ano, keš je na místě a připravena k nalezení“) a listing odošleme na schválenie:
- potom už len čakáme na mail od tzv. Rewievera, ktorý potvrdí schválenie kešky (môže to trvať do 1 týždňa, ale nám to trvalo asi do dvoch dní);
- tu je príklad, ako to vyzerá v logoch (logy kešky == popíšu jednotliví kešeri, ako našli našu kešku) – prvý je tam zaznamenaný Rewiever, ktorý kešku publikoval:
- z logov môžete vidieť, že sme zabudli dať do kešky (fyzickej krabičky) tzv. logbook (logbook je zápisník, kde sa zapíšu kešeri, ktorí kešku našli) – náš logbook (prvá stránka zápisníka) vyzerá takto:
- na mape geocachingu potom naša keška (nami založená) svieti ako žltá hviezdička (pre ostatných svieti logom druhu kešky – v tomto prípade ako „tradička“):
A potom už len sledujete, akú návštevnosť kešerov má vaša keška. Treba sa však o kešku aj starať. Chodiť ju pravidelne pozerať, či je v poriadku. A aj kontrolovať zapísané logy v nej s logami zapísanými na jej stránke. Pripomíname ešte dva detaily:
- ak sa do krabičky zmestí ceruzka, treba ju tam dať, ak sa nezmestí, treba napísať do listingu keše, aby si kešeri vzali so sebou pero;
- do krabičky treba viditeľne dať tzv. muglokartu - je to info o tejto hre geocaching - pre tých, čo to ešte nepoznajú.
(nájdete nás aj na Facebooku: www.facebook.com/notes/1oddiel-skautov-p%C3%BAtnici-%C5%BEiar-nad-hronom-/na%C5%A1e-ke%C5%A1ky-venovan%C3%A9-storo%C4%8Dnici-slsk/453189591453314)